9 listopada, 2022
Jak się zachowywać na lotnisku
Lato, sezon urlopowy w pełni. Każdy z was napewno planuje jakąś mniejszą lub większą wyprawę, nad morze, w góry, nad jeziora czy nad jakiś ciepły ocean. To właśnie ten ostatni kierunek wiąże się przeważnie z koniecznością podróży samolotem. Lotnisko – szczególnie w dużych miastach, to miejsce gdzie panuje duży gwar, tłok i zamieszanie. Dla osoby, która nie ma zbyt dużego doświadczenia i nie lata zbyt często, pobyt na lotnisku i procedury związane a wylotem są napewno powodem dużego stresu. Dzisiaj chciałam podzielić się z wami moimi doświadczeniami jak przygotować się do lotu samolotem.
Wizyta na lotnisku nie musi się od razu wiązać z zabłądzeniem, przegapieniem lotu, czy, o zgrozo, nieświadomym złamaniem przepisów i popadnięciem w tarapaty. Wystarczy spokój, opanowanie i znajomość kilku podstawowych zasad by szczęśliwie znaleźć się na pokładzie samolotu i wyruszyć w podróż marzeń.
Przede wszystkim należy pamiętać by jeszcze przed wyjazdem na lotnisko zadbać o niezbędne szczegóły. Dokumenty tożsamości to podstawa. Dowód osobisty albo paszport (ważny co najmniej przez następne 6 miesięcy) w zależności, gdzie się udajemy. Jeśli ktoś mieszka w Europie i udaje się w podróż do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, wystarczy dowód osobisty. Jeśli ma zamiar opuścić strefę Schengen, niezbędny będzie również paszport. Takie same procedury obowiązują nas, czyli przyjezdnych z USA, to znaczy konieczne jest posiadanie paszportu. Poza tym do wielu krajów obowiązuje również wiza wjazdowa którą musimy uzyskać w Ambasadzie lub Konsulacie danego kraju
Zanim wyruszymy z domu warto sprawdzić kilka podstawowych rzeczy
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wymiary i wagę bagażu – zarówno rejestrowanego, jak i podręcznego. Czy na pewno mieści się w wytycznych ustalonych przez linię lotniczą? Nawet kilka centymetrów za dużo może spowodować, że na lotnisku będziemy zmuszeni uiścić dodatkową opłatę, zwykle niemałą lub chcąc zaoszczędzić na opłatach za tak zwany nadbagaż zostać zmuszeni do przepakowywania walizek co niejednokrotnie jest powodem dużego zdenerwowania i powoduje chaos w kolejce podróżnych oczekujących na odprawę.
Dobra organizacja bagażu to kolejny ważny element
Trzeba wiedzieć gdzie schowaliście niezbędne przedmioty i dokumenty, musicie mieć je zawsze pod ręką. Gorączkowe przeszukiwanie kieszeni i walizek w poszukiwaniu paszportu zirytuje pozostałych pasażerów, opóźni kolejkę, a my najemy się niepotrzebnego wstydu.
Przejrzyjcie też listę zakazanych przedmiotów i zastanówcie się, czy któregoś z nich nie macie pośród swoich rzeczy. Czasem to są bardzo zwyczajne przedmioty – np. zabawka w kształcie broni, korkociąg, a nawet niektóre zapalniczki ponieważ w wypadku kiedy oficer TSA znajdzie takie przedmioty przy prześwietlaniu bagażu, zostaniecie poproszeni na dokładną rewizję waszego bagażu i wszystkie te przedmioty będziecie musieli wyrzucić. Płyny i żele (z wyjątkiem płynnych leków i mleka dla dzieci), które zabieramy ze sobą w bagażu podręcznym należy umieścić w butelkach nie większych niż 100 ml i zapakować do przezroczystych foliowych torebek.
Warto również zadbać o odpowiedni stój
Trzeba ubrać się wygodnie, nie wiadomo bowiem ile czasu przyjdzie odstać w kolejce. Należy unikać stroju z dużą ilością metalowych elementów i metalowych akcesoriów, a także nie napełniać kieszeni metalowymi przedmiotami. Wszystko to bowiem przedłuży proces przechodzenia przez bramkę z wykrywaczem metali oraz ubrać wygodne i łatwe do zdejmowania i nakładania buty, gdyż w wielu wypadkach przy odprawie zostaniecie poproszeni o ich zdjęcie
Bilety i lotnisko
Obecnie wszystkie loty (poza lotami czarterowymi) obsługiwane są przy pomocy biletów elektronicznych. Podróżny otrzymuje jedynie potwierdzenie rezerwacji wraz z planem lotu, które może wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Aby otrzymać kartę pokładową wystarczy w trakcie odprawy bagażowo-biletowej okazać dowód osobisty lub paszport. Poruszając się po terenie portu lotniczego trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nie tylko ze względu na wszędobylskich kieszonkowców. Na każdym kroku napotkamy tablice i wyświetlacze, które wskażą nam drogę, dostarczą cennych informacji. Odnajdziemy dzięki nim naszą bramkę albo dowiemy się o ewentualnych zmianach w rozkładzie lotu.
W kontaktach z obsługą lotniska należy zachowywać się w sposób uprzejmy i spokojny i wykonywać polecenia
W czasach podwyższonej kontroli bezpieczeństwa, pracownicy i ochrona portów lotniczych są zobowiązani do natychmiastowego reagowania na wszelkie zachowania budzące podejrzenia. Nie ma w tym cienia złośliwości, osoby te starają się dobrze wykonywać swoją pracę, dbając o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa (i opcjonalnie kontroli paszportowej) sprawdzamy informacje na tablicy odlotów, patrzymy, jaki numer ma nasza bramka. Stawiamy się o odpowiedniej godzinie, kiedy rozpoczęło wchodzenie na pokład. Podajemy kartę pokładową (i opcjonalnie dokument tożsamości) i wsiadamy do samolotu.
Przyjemnej podróży.