15 lipca, 2022
Pakowanie – część 1 – bagaż podręczny
W wypadku lotu samolotem mamy możliwość zabrania ze sobą bagażu rejestrowanego – czyli takiego który odbędzie z nami podróż w luku bagażowym, oraz bagażu podrecznego, który bedziemy mogli zabrać ze sobą na pokład samolotu. Dzisiaj zajmiemy się bagażem podręcznym. Zacznijmy od pakowania bagażu – i tu zwykle zaczyna sie problem jak się spakować, oraz co według przepisów wolno do niego włożyć ?
Torba czy walizka?
Podróżni często pytają, co lepiej kupić: torbę czy walizkę. Pytanie to pojawia się zarówno w przypadku bagażu rejestrowanego jak i podręcznego. Warto więc przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań.
Torba podróżna jest lekka, zwykle waży do pół kilograma, można do niej więcej zapakować, jest elastyczna więc bardziej dopasowuje się do zawartości, natomiast podstawowym problemem to jest to, że trzeba ją nosić, poza tym słabiej chroni to co do niej wkładamy a ubrania zwykle się gniotą. Walizka natomiast ma kółka co pozwala łatwiej sie z nia przemieszczać, i twarde, sztywne ścianki zabezpieczające zawartość przed uszkodzeniem i ubrania przed zgnieceniem. Natomiast jest cięższa bo zwykle walizka o wymiarach bagażu podręcznego waży sama około 2 kg, z powodu sztywnego kształtu zajmuje więcej miejsca i w rezultacie możemy do niej zapakować mniej rzeczy w ramach tego samego limitu dotyczącego rozmiaru i wagi.
Podróżując samolotem musimy się dostosować do obowiązujących przepisów:
1. Rozmiar ma znaczenie
Zanim wybierzemy sie w podróż, zacznijmy od sprawdzenia jaki jest maksymalny rozmiar bagażu podręcznego dopuszczalnych w danej linii lotniczej. Pamiętajcie, że każdy dodatkowy kilogram natychmiast odbija się na naszej kieszeni, gdyż będziemy musieli zapłacić za tak zwany nadbagaż i to czasem, w zależności od linii lotniczych, niebagatelną sumę, co zwiekszy nam niespodziewanie koszty podróży. Dla ułatwienia podaję dopuszczalne rozmiary darmowego bagażu dla kilku znanych europejskich linii, gdzie każda osoba może zabrać:
Ryanair – 2 sztuki bagażu (1.: maks. 10kg i rozmiar do 55 x 40 x 20cm, 2: mała torebka 35 x 20 x 20cm)
Wizzair – 1 sztuka bagażu i rozmiarze 42 x 32 x 25cm
Air France – 2 sztuki bagażu o maksymalnej łącznej wadze 12kg (1.: maks. rozmiar 55 x 35 x 25cm, 2.: damska torebka, aktówka lub torba na laptopa)
LOT – 2 sztuki bagażu (1.: maks. 8kg i 55 x 40 x 23cm, 2.: damska torebka lub torba na laptopa 40 x 35 x 12cm)
2. Co wolno zapakować do bagażu podręcznego
Kosmetyki to powód, dla którego wiele osób decyduje się wykupić bagaż rejestrowany. Zanim to jednak zrobicie, zastanówcie się, czy nie wystarczy nam ilość kosmetyków dopuszczalna w limitach bagażu podręcznego. Pamiętajcie, że zawsze wygodniej wziąść małe ilości kosmetyków tzw. próbki a kiedy się skończą dokupić coś na miejscu, bo może się okazać, że to, co wzieliśmy, wystarczyło w zupełności
Kosmetyki należy zapakować w przezroczystą torebkę (np. foliową) o rozmiarach max 20cm x 20cm. Zamiast dużej butelki przelejcie kosmetyki do małych przezroczystych pojemników, max 100ml każdy. Można mieć nawet 10 takich fiolek – w sumie 1 litr kosmetyków na osobę
3. Ubrania
Naturalnie wszystko zależy od pory roku i miejsca do którego sie wybieracie, ale i tutaj jest kilka prostych zasad, których należy przestrzegać. Najcięższe buty (jeśli w ogóle potrzebujecie więcej niż jedną parę) ubierzcie do samolotu, podobnie okrycie wierzchnie takie jak płaszcz , kurtka czy gruby sweter, nawet jeśli są to dwie sztuki. To nie będzie „liczyło się“ do limitów bagażowych. Jeśli problemem jest nie waga, a objętość ubrań, a przy okazji udajemy się na aktywny wypoczynek, warto skorzystać z tzw. worków kompresyjnych. Często są wodo- i plamoodporne, więc przydadzą się w dalszej podróży, a dodatkowo potrafią znacznie ograniczyć przestrzeń zajmowaną przez nasze ubrania. Innym pomysłem są worki próżniowe – plastikowe strunowe worki, z których przez zawór odciągamy odkurzaczem powietrze, potrafiące skompresować ubrania nawet o połowę objętości. Można je zamówić za kilkanaście złotych, szukając w internecie hasła „podróżne worki próżniowe“. Poza tym bardzo dobrym sposobem który ostatnio ogladałam na Facebooku jest rolowanie ubrań, jest to super pomysł gdyż po pierwsze ubrania zajmują o wiele mniej miejsca niż te które składamy, a poza tym wbrew pozorom gniotą się o wiele mniej niż gdybyśmy je złożyli w „kostkę”.
4. Jedzenie i napoje
Czy można zabrać jedzenie do samolotu? Generalna zasada jest taka, że do bagażu podręcznego można zabrać jedzenie w konsystencji stałej, a płynne i półpłynne (galaretki, jogurty, zupki) podlegają tym samym ograniczeniom, co płyny. Wyjątkiem są posiłki dla małych dzieci.
Jak to wygląda w praktyce? Krewnym w Londynie możecie zawieźć swojską kiełbasę zwłaszcza wtedy, gdy jest szczelnie zapakowana, a jej ilość nie wzbudzi podejrzeń, że może nie być na „prywatny użytek”. Z Włoch czy z Francji przywieziecie twarde sery bez problemu, miękkie są traktowane jak płyny. Jakie polskie przysmaki można zabrać do USA? Niestety praktycznie żadnych. Zazwyczaj nie ma problemu z domowymi wypiekami albo pakowanymi słodyczami, ale to kwestia dobrej woli celnika. Natomiast o produktach mięsnych i świeżych owocach trzeba zapomnieć w przypadku lotów poza UE.
Pozostaje jeszcze kwestia alkoholu. Oryginalnie zapakowany alkohol do 70% w bagażu podręcznym podlega tym samym ograniczeniom co płyny. Najlepiej zabezpieczyć go czymś miękkim i zapakować do bagażu rejestrowanego. Wtedy nadal podlega przepisom celnym i fitosanitarnym. Limity nie mają znaczenia w przypadku alkoholu kupowanego w strefie bezcłowej na lotnisku. Najpełniejszym źródłem wiedzy dotyczącej przewodu rzeczy w bagażu lotniczym jest tak zwana biała lista Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Jeżeli chcecie przywieźć bliskim przysmaki z innych stron świata, sprawdźcie najpierw przepisy celne i wybierzcie jedzenie szczelnie pakowane. Takie raczej nie wzbudza zainteresowania celników. W innym wypadku nasz, czesto niezbyt tani, zakup wyląduje w koszu.
5. Elektronika i coś do czytania
Mało kto podróżuje teraz bez smartfona, laptopa czy tableta oraz aparatu fotograficznego lub kamery. Każda z tych rzeczy nie tylko waży, ale też potrzebuje swojej ładowarki i często pokrowca. Jeśli dołożymy do tego książki (jeśli preferujecie czytanie z tradycyjnych, papierowych) oraz czasopisma, same te rzeczy potrafią często zająć cały bagaż podręczny. Nie pozostaje tu nic poza zastanowieniem się, które z tych rzeczy są naprawdę niezbędne, a z którymi możemy rozstać się na kilka dni.
Pamiętajcie, że w większości linii nie wolno pakować elektroniki do bagażu rejestrowanego, a jeśli to zrobimy i ulegnie on uszkodzeniu lub zaginie, linie nie będą za to odpowiedzialne i nie dostaniemy rekompensaty.
Pamiętajcie, by elektronikę pakować jako ostatnią. Przechodząc przez odprawę i kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku zostaniecie poproszeni o wyłożenie komputera, tableta oraz innych gadżetów do specjalnych, oddzielnych pojemników. Jeśli będą na wierzchu – pójdzie to sprawnie i nie zajmie zbędnego czasu.
Ilość bagażu podręcznego
Limity zależą od przepisów wewnętrznych danej linii lotniczej i tak dla przykładu chciałam zacytować tutaj dla przykładu kilka przepisów linii LOT:
W zależności od klasy podróży pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład:
- LOT Business Class – 2 sztuki każda do 9 kg
- LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) – 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg)
- LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) – 1 sztuka do 8 kg
- LOT Economy Class – 1 sztuka do 8 kg
- LOT Economy Simple – 1 sztuka do 8 kg
Bagaż podręczny powinien zmieścić się w górnej półce na pokładzie lub pod poprzedzającym fotelem.
W przypadku rejsów obsługiwanych samolotami DH4, obowiązuje procedura „Delivery at Aircraft”. Podczas wejścia na pokład bagaż podręczny zostaje załadowany do luku bagażowego na czas lotu i zostaje zwrócony pasażerowi po wylądowaniu samolotu. W takim przypadku, przed oddaniem bagażu, wszystkie rzeczy wartościowe (np. komputer, pieniądze, klucze, dokumenty itp.) powinny być przez pasażera wyjęte i zabrane na pokład.
Dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny pasażer może zabrać ze sobą:
- torebkę damską lub torbę męską lub laptopa (wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm)
- dla podróżujących z dziećmi – pokarm i składany wózek dla dziecka lub spacerówkę
Osoby niepełnosprawne mogą zabrać ze sobą następujące przedmioty niezbędne w trakcie podróży:
- wózek inwalidzki (wózek inwalidzki zostanie załadowany do bagażnika przed wejściem na pokład i zostanie zwrócony pasażerowi po wylądowaniu)
- kule lub inny sprzęt medyczny do użytku osobistego
Artykuły niedozwolone w samolocie
- perfumy,
- żele (np. do włosów, kąpieli),
- pasty,
- kosmetyki w płynnej formie,
- kremy, odżywki i oliwki,
- spraye,
- substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty),
- woda i inne napoje, zupy, syropy,
- inne substancje o podobnej konsystencji
Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml każdy (obowiązuje maksymalna pojemność podana na nadruku opakowania). Wszystkie pojemniki z płynami powinny zmieścić się w plastikowej torebce nieprzekraczającej pojemności 1 litra.
Artykuły dozwolone w samolocie
- płyny w pojemnikach do 100 ml zapakowane w przeźroczystą, możliwą do otwarcia/zamknięcia pojedynczą torbę o pojemności do 1 litra;
- produkty dietetyczne i medykamenty, włącznie z pokarmem dla dzieci niezbędne na czas podróży;
- płyny zakupione w sklepach duty-free dowolnego lotniska lub linii lotniczej pod warunkiem zapakowania w specjalną oznakowaną , zgodną z przepisami torbę. Torba nie może być otwierana przez pasażera aż do osiągnięcia lotniska docelowego za wyjątkiem sytuacji gdy personel wykonujący kontrolę bezpieczeństwa o to poprosi. Jeśli pasażer odbywa dalszą podróż powinien uprzedzić o tym osoby wykonujące kontrolę bezpieczeństwa, tak aby zakupiony płyn po kontroli został ponownie zapakowany w nową torbę. W przypadku zakupów duty-free torba nie może nosić oznak otwarcia lub rozerwania a w środku musi znajdować się dowód zakupu.
Pomimo tych zmian personel wykonujący kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku pozostaje uprawniony do odmowy dopuszczenia pasażera na lot z płynem budzącym wątpliwości pod względem bezpieczeństwa.Wszystkie inne płyny aerozole i żele powinny zostać umieszczone w bagażu rejestrowanym.
Wykaz niektórych materiałów niebezpiecznych dozwolonych do przewozu jedynie w bagażu kabinowym (nie dozwolony przewóz w bagażu rejestrowanym).
- Barometry i termometry rtęciowe przewożone przez przedstawiciela rządowej instytucji ds. pogody lub podobnej oficjalnej instytucji.
- Baterie litowo-jonowe o wydajności powyżej 100 Wh, ale nie przekraczającej 160 Wh używane do urządzeń elektronicznych. Nie więcej niż dwie zapasowe baterie mogą być przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym. Każda z tych baterii, musi być osobno zabezpieczona, aby ochronić przed zwarciem. Urządzenia wyposażone w taką baterię, mogą być nadane w bagażu rejestrowanym jak i bagażu kabinowym.
- Zapasowe litowe lub litowo-jonowe baterie lub akumulatory do urządzeń elektronicznych mogą być przewożone jedynie w bagażu kabinowym. Baterie muszą być oddzielnie zabezpieczone przed zwarciem.
- Zespoły ogniw paliwowych i zapasowe kasety (naboje) paliwowe zasilające przenośnie urządzenia elektroniczne (np. aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, przenośne komputery i kamery).