4 stycznia, 2023
7 podstawowych błędów, których należy unikać podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku
Przechodzenie przez kontrolę bezpieczeństwa jest jednym z nieuniknionych elementów podróżowania. W najlepszym razie jest to nużące, a w najgorszym chaotyczne i stresujące, ale wcale nie musi tak być.
Oto lista najczęstszych błędów które popełniają podróżujący, a których należy unikać, aby w miarę płynnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku.
1. Przyjazd na lotnisko bez przygotowania wymaganych dokumentów
Daleko nie zajedziecie, jeśli nie będziecie mieli przygotowanych wszystkich dokumentów potrzebnych do wejścia na pokład samolotu. Dlatego najważniejszą rzeczą jest zabranie ze sobą wszystkich wymaganych dokumentów podróży, które należy sprawdzić przed wyjazdem z domu na lotnisko. Nie będziecie mogli przejść przez kontrolę bezpieczeństwa bez karty pokładowej i/lub odpowiedniego dokumentu tożsamości. Upewnijcie się więc, że macie te dokumenty ( jak również paszport gdy podróżujecie za granicę ) i trzymajcie je łatwo dostępne, a nie spakowane na dnie walizki. Jakie dokumenty są wymagane, aby spokojnie przejść odprawę ? Najlepszą metodą jest sprawdzenie przepisów na oficjalnej stronie internetowej miejsca docelowego (na przykład we Francji), ponieważ zawiera ona listę wszystkich wymaganych dokumentów podróżnych.
Jeśli lecicie za granicę, ważne jest również aby sprawdzić datę ważności paszportu orazi wymagania dotyczące jego ważności w miejscu docelowym; niektóre kraje wymagają aby paszport był ważny na co najmniej sześć miesięcy od daty wylotu.
2. Zapominanie o zapewnieniu sobie większej ilości czasu na odprawę
Nie ma nic gorszego, niż usiłowanie przedostania się poza kolejką do odprawy bezpieczeństwa, ponieważ oczekiwanie jest dłuższe niż się spodziewaliście, a godzina odlotu waszego samolotu zbliża się nieuchronnie. Zamiast oczekiwać w stresie w długiej kolejce wśród kłębiącego się tłumu zniecierpliwionych współpasażerów, przyjedźcie wcześniej, co najmniej dwie godziny przed odlotem, a trzy, jeśli podróżujecie za granicę, a unikniecie gorączkowego pośpiechu.
Na wielu lotniskach obserwuje się poziom aktywności, który prawie dorównuje liczbie podróżnych sprzed okresu pandemii. Ponadto na niektórych lotniskach pojawiają się nowe linie lotnicze lub zwiększona została liczba lotów stałych linii lotniczych. Wszystko to oznacza, że coraz więcej pasażerów przechodzi przez proces kontroli. Dlatego ważne jest, aby przybyć wcześnie i być tak przygotowanym, aby umożliwić ukończenie każdego etapu procesu kontroli aż do wejścia na pokład samolotu, sprawnie, bez zbytecznego pośpiechu i nerwów.
3. Nie inwestowanie w TSA PreCheck
Jeśli latacie częściej niż raz lub dwa razy w roku, warto zainwestować w TSA PreCheck. Jeszcze lepiej, złóżcie wniosek o Global Entry, ponieważ TSA PreCheck jest częścią tego programu. Zastanawiacie się, ile czasu można zaoszczędzić? W sierpniu 2021 r. 96% podróżnych TSA PreCheck czekało tylko pięć minut lub mniej na kontrolę.
Rejestracja w TSA PreCheck to łatwość podroży i płynniejszy proces kontroli. Uprawnieni podróżni nie muszą zdejmować butów, pasków, lekkiej odzieży wierzchniej, wyciągać laptopów, elektroniki większej niż telefon komórkowy ani płynów o wielkości podróżnej z bagażu podręcznego.
Kolejną zaletą programu jest to, że dzieci w wieku do 12 lat mogą korzystać z pasa TSA PreCheck podczas podróży z uprawnionym rodzicem lub opiekunem na tej samej trasie.
4. Brak strategicznego pakowania
Jednym z najgorszych błędów, jakie możecie popełnić podczas kontroli bezpieczeństwa, jest przechowywanie potrzebnych do okazania dokumentów w miejscu, które nie jest łatwo dostępne. Przechowujcie kartę pokładową, dowód osobisty, paszport i telefon w kieszeni lub w zewnętrznej części torby podróżnej, aby móc je łatwo wyjąć do okazania w razie potrzeby. Spakujcie też swoje płyny razem w jedną, łatwą do wyjęcia przezroczystą torebkę.
Będziecie musieli wyjąć niektóre przedmioty, aby przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, więc najlepiej spakować bagaż podręczny tak, aby móc łatwo wyjąć i włożyć z powrotem komputer, telefon, tablet i inne urządzenia. Sprawdźcie ilość swoich przyborów toaletowych, aby upewnić się, że są one zgodne z przepisami i zapakujcie je wszystkie razem w plastikowa torebkę, do której możecie łatwo sięgnąć w bagażu podręcznym.
Ponadto sprawdźcie przepisy dotyczące tego, co jest dozwolone w bagażu podręcznym i rejestrowanym. Na przykład wszystkie urządzenia elektroniczne muszą znajdować się bagażu podręcznym, a nie w bagażu rejestrowanym.
5. Ubranie się w niewygodną, krępującą ruchy odzież
Jeśli nie macie TSA PreCheck, spodziewajcie się że będziecie musieli zdjąć odzież wierzchnią, buty i pasek podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa. A nawet jeśli macie TSA PreCheck, ale podróżujecie za granicę, pamiętajcie, że tam może nie być tego programu, więc będziecie musieli przejść przez typową kontrolę bezpieczeństwa w drodze do domu.
Dlatego noście buty, które łatwo zdjąć i nałożyć, zwłaszcza jeśli podróżujecie z dziećmi. Jeśli możecie, unikajcie sandałów z paskami i sznurowadeł, to znacznie poprawi komfort waszej podróży.
6. Pakowanie przedmiotów zabronionych
Może to być oczywiste, ale niestety duża liczba podróżnych pakuje do bagażu przedmioty zabronione, często nieświadomie. Nie tylko spowalnia to proces kontroli u wszystkich, ale może również spowodować poważne kłopoty.
Zabierzcie ze sobą tylko te przedmioty, o których na pewno wiecie, że są dozwolone w bagażu podręcznym – i odpowiednio spakujcie torbę – aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów oraz przedłużonej odprawy.
7. Nie skorzystanie z informacji o przepisach TSA przed odlotem
Chcecie dowiedzieć się, czy dany przedmiot jest dozwolony w bagażu podręcznym, rejestrowanym, czy też nie? Witryna TSA ma na stronie głównej funkcję o nazwie „Co mogę zabrać?” Tutaj możecie wpisać nazwę przedmiotu, a strona poinformuje Was, czy należy go zapakować do bagażu rejestrowanego lub podręcznego, czy też jest to całkowicie zabronione.
Ta sama przydatna funkcja jest dostępna w bezpłatnej aplikacji MyTSA do pobrania. Aplikacja zapewnia użytkownikom całodobowy dostęp do najważniejszych informacji dotyczących bezpieczeństwa na lotniskach na dowolnym urządzeniu mobilnym.
TSA jest również aktywne w mediach społecznościowych. Podróżni mogą wysłać pytanie, gdzie należy zapakować dany przedmiot, za pośrednictwem Twittera na adres @AskTSA lub za pośrednictwem komunikatora Facebook Messenger, aby uzyskać pomoc na żywo. Ta usługa jest dostępna od 8:00 do 19:00. ET w dni powszednie i od 9:00 do 19:00. w weekendy i święta.